Huawei Mate X - prvý skladací smartphone

15. 11. 2019 | 13:11

Huawei, čínsky technologický líder, sa momentálne sn aží zachrániť svoj biznis po májových reštrikciách uvalených Washingtonom. Reštrikcie a obmedzenia sa týkajú ako komponent, tak aj technológií, o ktorých Washington tvrdí, že môžu byť rizikom pre národnú bezpečnosť.

Spoločnosť Huawei je druhým najväčším výrobcom telefónov a mobilného príslušenstvo hneď po kórejskom Samsungu.

Huawei odmieta obvinenie Spojených štátov, že ich zariadenia zbierajú údaje pre čínsku vládu. Trumpova vláda tlačí na Európu a svojich spojencov, aby nepoužívali technológie a zariadenia čínskeho Huawei pri budovaní ďalších generácií svojich telekomunikačných sietí.

Mate X používa svoj vlastný čip Kirin 980 a chipset Balong 5000 namiesto bežných komponentov od Qualcommu alebo iných americký dodávateľov. Pre užívateľov to znamená, že telefón prichádza miesto obvyklých Google služieb ako je Google Music alebo Google Maps s ich čínskymi variantami.

Po rozložení má táto čínska vlajková loď 14.6 x 16.1 cm.

Systém beží na operačnom systéme EMUI 9 z dielne Huawei a nahrádza tradičný Android od Google. Spoločnosť síce môže používať open source verziu Androidu, ale v prípade, že by sa sankcie spojených štátov uplatnili v plnej miere, Huawei by prišiel o prístup k populárnym službám od Google úplne. A to by zrejme jeho konkurencieschopnosť voči Samsungu zrazilo úplne na kolená.

Američania oficiálne tvrdia, že spoločnosti budú môcť predávať svoje produkty Huaweiu aj naďalej, ale budú si musieť počkať na príšlušné povolenia a licencie.

Výhodou Huaweiu v Číne je to, že na miestnom trhu sa telefóny predávajú s čínskymi alternatívami Google služieb už dlhší čas. Dôvodom je oficiálne absencia licencie Google služieb, ktorú by mal vydať Peking.

Spoločnosť v najbližšom období plánuje zverejniť vyhliadky a plány predajov na mimo čínskych trhoch. Predpoklady však nie sú silné vzhľadom na absenciu kľúčových služieb od Google.

Huawei uvoľnil v auguste 2019 svoj operačný systém pre smartfóny, ktorý sa oficiálne nazýv HarmonyOS. Spoločnosť tvrdí, že ide o plnohodnotnú náhradu Androidu. Nech je už situácia akákoľvek, Huawei by veľmi rád aj naďalej spolupracoval a nakupoval produkty amerických spoločností.

Tržby spoločnosti rástli za prvých 9 mesiacov roka 2019 o 24.4 % na 86 milíárd dolárov. Predseda predstavenstva spoločnosti, Liang Hua, však už v júli varoval akcionárov, že v druhej polovici roka budú čeliť výrazným ťažkostiam a komplikáciam.

Napriek týmto vyhliadkam vyplatí spoločnosť extra bonusy vo výške 285 miliónov dolárov svojím 90 tisíc zamestnancom z oddelenia vývoja a výroby chipov a ešte niekoľkých ďalších ako poďakovanie za pomoc a nasadenie svojich síl pri boji s následkami sankcií zo strany Spojených štátov amerických.

Vo vyhlásení sa ešte navyše uvádza, že všetkých 180 tis. zamestnancov spoločnosti môže očakávať extra mesačný plat za svoje pracovné nasadenie.

Autor: Admin Administrátor